Muzeum Domków Lalek, Zabawek i Gier – dla dzieci i dorosłych!

Rozpoczynamy nasze wyzwanie – zwiedzić wszystkie warszawskie muzea w czasie jednych wakacji. Na pierwszy ogień poszło Muzeum Domków Lalek, Zabawek i Gier. Muzeum bardzo pozytywnie nas zaskoczyło – każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie i przynajmniej przez kilkanaście minut nawet największy malkontent nie powinien się nudzić.

Muzeum ma dwa oddziały, obydwa znajdują się na warszawskim Starym Mieście, dają więc staromiejskim spacerowiczom doskonałą okazję zobaczyć coś więcej. W pierwszym, głównym oddziale muzeum (przy ul Podwale 15) znajdują się 2 sale wystawowe. Jedna poświęcona domkom lalek i druga z zabawkami sakralnymi.

To właśnie wystawa zabawek sakralnych zrobiła na nas niesamowite wrażenie! Sama ta wystawa jest wystarczająco dobrym powodem, żeby odwiedzić muzeum (co nie oznacza, że inne wystawy nie są bardzo ciekawe). W drugim oddziale muzeum Domów Lalek, Zabawek i Gier (ul. Krzywe koło 2/4) organizowane są wystawy czasowe. W tej chwili można tam obejrzeć zabawki z czasów PRL.

Domki Lalek

Domek lalek - pracownia szklarza -Muzeum Domków Lalek, Zabawek i Gier

Na wystawie domków lalek zgromadzono ponad 80 różnej wielkości, z różnych czasów, wykonanych w bardzo różnych technikach domków. Na nas największe wrażenie zrobiły bardzo precyzyjnie odtworzone wnętrza domków-pracowni takich jak warsztat szklarza, tapicera czy dom – pracownia malarza.

Bardzo imponujące są też repliki domów wielopiętrowych, pełne drobnych szczegółów apteka, sklep mięsny lub brytyjska mini plaża, na której wystawiono domki plażowe i przebieralnie. Niedaleko plaży wystawiono model angielskiego domu zbudowany własnoręcznie przez polskiego pilota myśliwskiego dywizjonu 304.

Dom lalek - miniaturowy sklep mięsny - Muzeum Domków Lalek, Zabawek i Gier

Zainteresowaniem najmłodszych dzieci cieszą się różne modele szkół. Najwięcej komentarzy budzi szkoła, w której uczą się sympatyczne szczury. Chłopcy podobno chętnie zwracają uwagę na stary szpital, w którym można zobaczyć starodawną maszynę Roentgena, stalowe płuco lub miniaturowe inkubatory. Zaskakuje tez 50letni playmobile, który przez te wszystkie lata nie stracił swojego charakterystycznego wyglądu.

Starsze dzieci – licealiści, którzy lepiej rozumieją szerszy kontekst prezentowanych eksponatów, zwykle komentują salę gimnastyczną z 1940 roku z Niemiec, na której znajdują się same blondynki – a więc totalna propaganda nazistowska wykorzystywała nawet zabawki.

Zabawki sakralne

W sali obok znajduje się wystawa zabawek sakralnych. Ze względu na niecodzienny temat robi ona ogromne wrażenie. Po przekroczeniu progu sali na pierwszych parę minut wpadamy w szok. Można tu znaleźć repliki ołtarzy (w tym 200 letni ołtarz w stylu neo-gotyckim), miniatury kapliczek i kościołów lub lalki przedstawiające zakonnice i księży. Większość eksponatów nawiązuje do chrześcijaństwa, ale można też znaleźć odwołania do innych religii.

Zabawka sakralna - kapliczka miniaturka z trumną modlącymi się zakonnicami i księdzem - Muzeum Domków Lalek, Zabawek i Gier

Po pierwszym zdziwieniu związanym z niecodzienną tematyką można podziwiać szczegóły wykonania i bliżej zapoznać się z poszczególnymi eksponatami. Najwięcej czasu poświęciliśmy kaplicy, w której odbywa się pogrzeb: wokół lalki zamkniętej w trumnie ze szklanym wiekiem klęczą lalki zakonnice, a obok z kielichem w ręce modli się ksiądz. Całość kompozycji dopełniają szczegóły – np. precyzyjnie wykonana miniatura wieńca pogrzebowego. Czy dziś współcześni rodzice kupiliby taką zabawkę swoim dzieciom?

Wystawa zabawek sakralnych jest zaskakująca i robi duże wrażenie. Wywołuje prawdziwy szok kulturowy i na chwilę zabiera dech w piersiach. Niezbyt często można spotkać tak unikatowe eksponaty traktujące o tematach, o których w Polsce nie mówi się w kategoriach zabawy, a tym bardziej nie przedstawia się w formie zabawek. Zdecydowanie polecamy!

Ekspozycja czasowa – zabawki PRL

300 metrów od głównej siedziby muzeum znajduje się budynek z wystawami czasowymi. Obecnie znajdują się tu zabawki z czasów PRL. Do sali wystawowej wchodzimy przez szafę i cofamy się w czasie o 70 – 50 lat. Można tu znaleźć na pewno ponad setkę zabawek z epoki. Dominują mebelki dla lalek, ale można też znaleźć roboty, zastawy kuchenne czy zestawy w stylu młody fryzjer. Osoby starsze z dużym prawdopodobieństwem znajdą coś co przypomni im dzieciństwo. My z przyjemnością odkryliśmy zestaw młodego lekarza – bardzo podobny do tego którym bawiliśmy się w dzieciństwie.

Bilety i informacje praktyczne

Ceny

Bilet normalny za wstęp na wystawę stałą i czasową kosztuje 30zł (15 PLN na wystawę czasową). Dzieci do 100cm wzrostu wchodzą za darmo. Bilet zniżkowy (22 PLN na obydwie wystawy) przysługuje dzieciom i studentom do 26 roku życia oraz seniorom powyżej 60 roku życia. Dostępne są też bilety rodzinne i grupowe.

Ile czasu trzeba by zwiedzić Muzeum Domków Lalek

Na główną wystawę należy poświęcić minimum 20 min. Ekspozycję czasową (zabawki PRL) można obejrzeć zdecydowanie szybciej (poniżej 10 min).

Jaki atrakcje dla dzieci?

Wystawa powinna być atrakcyjna dla dzieci od 4 – 5 roku życia. Brak tu jest jednak elementów interaktywnych, więc najmłodsi mogą dość szybko się znudzić. Przy kasach znajduje się sklepik, gdzie można kupić między innymi domki do samodzielnego montażu i inne zabawki.

Godziny otwarcia Muzeum Domów Lalek, Zabawek i Gier

Muzeum jest czynne w godz 11:00 – 19:00. W porównaniu do innych muzeów jest ono otwarte do dość późna, co jest doskonałą informacją dla osób pracujących lub uczących się. Jeśli ktoś nie zdąży zobaczyć obydwu wystaw może przyjść następnego dnia.

Jak dojechać do Muzeum Domków Lalek, Zabawek i Gier

Obydwie wystawy Muzeum Domków Lalek, Zabawek i Gier znajdują się na Starym Mieście. Główna wystawa muzeum znajduje się pod adresem ul. Podwale 15. Najlepiej dojechać
– tramwajem 4,6, 13, 20, 23 na przystanek Stare Miasto
– autobusem 116, 178, 180, 503, 518 na przystanek Kapitulna
i przejść kilkaset metrów. Na wystawę główną wejście jest dość skomplikowane: należy przejść bramę i skręcić w lewo na podwórku (do muzeum prowadzą drogowskazy). Wystawa czasowa znajduje się tuż przy rynku Starego Miasta, koło restauracji Kamienne Schodki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish